Stage 1

-  

Classifications 2019 after the stage 1

Su. 24/02 | Stage 1 | 111.8km | Kigali > Kigali

Stage classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Alessandro FEDELI 52 Delko Marseille Provence 02h41'32"
2 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 02h41'32"
3 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 55 Delko Marseille Provence 02h41'32"
4 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 02h41'32"
5 Salim KIPKEMBOI 152 Kenya 02h41'32"
6 Simon GUGLIELMI 94 Equipe de France Espoir 02h41'32"
7 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 02h41'32"
8 Bryan NAULEAU 45 Direct Energie 02h41'32"
9 Patrick BYUKUSENGE 102 Benediction Excel Energy 02h41'32"
10 Nikita STALNOV 25 Astana Pro Team 02h41'32"

General classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Alessandro FEDELI 52 Delko Marseille Provence 02h41'32"
2 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 02h41'32"
3 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 55 Delko Marseille Provence 02h41'32"
4 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 02h41'32"
5 Salim KIPKEMBOI 152 Kenya 02h41'32"
6 Simon GUGLIELMI 94 Equipe de France Espoir 02h41'32"
7 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 02h41'32"
8 Bryan NAULEAU 45 Direct Energie 02h41'32"
9 Patrick BYUKUSENGE 102 Benediction Excel Energy 02h41'32"
10 Nikita STALNOV 25 Astana Pro Team 02h41'32"

Mountain classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Rohan DU PLOOY 142 Protouch 6
2 Moise MUGISHA 13 Rwanda 1
3 Florian HUDRY 114 Interpro Cycling Academy 1

Sprints classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Uwizeyimana Bonaventure 105 Benediction Excel Energy 6
2 Rohan DU PLOOY 142 Protouch 6
3 Moise MUGISHA 13 Benediction Excel Energy 1
4 Florian HUDRY 114 Interpro Cycling Academy 1

Best Young general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Alessandro FEDELI 52 Delko Marseille Provencece 02h41'32"
2 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 02h41'32"
3 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provencece 02h41'32"
4 Salim KIPKEMBOI 152 Kenya 02h41'32"
5 Simon GUGLIELMI 94 Equipe de France Espoirs 02h41'32"
6 Jeremy BELLICAUD 92 Equipe de France Espoirs 02h41'32"
7 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data For Qhubeka 02h41'32"
8 Dylan MALDONADO 95 Equipe de France Espoirs 02h41'32"
9 Mulu HAILEMICHAEL 2 Dimension Data For Qhubeka 02h41'32"
10 Eric MANIZABAYO 103 Benediction Excel Energy 02h41'45"

Best African general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 02h41'32"
2 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 02h41'32"
3 Salim KIPKEMBOI 152 Kenya 02h41'32"
4 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 02h41'32"
5 Patrick BYUKUSENGE 102 Benediction Excel Energie 02h41'32"
6 Valens NDAYISENGA 12 Rwanda 02h41'32"
7 Suleiman KANGANGI 151 Kenya 02h41'32"
8 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data For Qhubeka 02h41'32"
9 Youcef REGUIGUI 122 Algerie 02h41'32"
10 Mekseb DEBESAY 32 ERYTHREE 02h41'32"

Team classification

Rank Team Times Gap
1 Delko Marseille Provence 08h04'36"
2 ERYTHREE 08h04'36"
3 Equipe de France Espoirs 08h04'36"
4 Kenya 08h04'36"
5 Benediction Excel Energy 08h04'36"
6 Astana Pro Team 08h04'36"
7 Dimension Data For Qhubeka Continental Team 08h04'36"
8 Bai Sicasal Petro de Luanda 08h04'36"
9 Israel Cycling Academy 08h04'36"
10 Interpro Cycling Academy 08h04'58" 22"
✓✓✓ STAGE 1: CLICK HERE FOR FULL RESULTS