Stage 2

-  

Classifications 2019 after the stage 2

Mo. 25/02 | Stage 2 | 120.5km | Kigali > Huye

Stage classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 03h02'17"
2 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 55 Delko Marseille Provence 03h02'19"
3 Biniam GIRMAY HAILU 35 ERYTHREE 03h02'19"
4 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 03h02'19"
5 Rodrigo CONTRERAS PINZON 23 Astana Pro Team 03h02'19"
6 Hernan Ricardo AGUIRRE CAIPA 111 Interpro Cycling Academy 03h02'19"
7 Simon GUGLIELMI 94 Equipe de France Espoirs 03h02'19"
8 Mulu HAILEMICHAEL 2 Dimension Data for Qhubeka 03h02'19"
9 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 03h02'19"
10 Yuriy NATAROV 24 Astana Pro Team 03h02'19"

General classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 05h43'49"
2 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 55 Delko Marseille Provence 05h43'51"
3 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 05h43'51"
4 Simon GUGLIELMI 94 Equipe de France Espoirs 05h43'51"
5 Alessandro FEDELI 52 Delko Marseille Provence 05h43'51"
6 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 05h43'51"
7 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 05h43'51"
8 Hernan Ricardo AGUIRRE CAIPA 111 Interpro Cycling Academy 05h43'51"
9 Bryan NAULEAU 43 Directe Energie 05h43'51"
10 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 05h43'51"

Mountain classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Pablo TORRES MUIÑO 115 Interpro Cycling Academy 10
2 Rohan DU PLOOY 142 Protouch 6
3 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 3
4 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 3
5 Timothy RUGG 131 Bai Sicasal Petro De Luanda 3
6 Jean Bosco NSENGIMANA 101 Benediction Excel Energy 3
7 Perrig QUEMENEUR 44 Direct Energie 2
8 Mulu HAILEMICHAEL 2 Dimension Data For Qhubeka 1
9 Yuriy NATAROV 24 Astana Pro Team 1
10 Moise MUGISHA 13 Rwanda 1

Sprints classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Timothy RUGG 131 Bai Sicasal Petro De Luanda 8
2 Bonaventure UWIZEYIMANA 105 Benediction Excel Energy 6
3 Rohan DU PLOOY 142 Protouch 6
4 Perrig QUEMENEUR 44 Direct Energie 4
5 Antonio DARIO 132 Bai Sicasal Petro De Luanda 1
6 Pablo TORRES MUIÑO 115 Interpro Cycling Academy 1
7 Moise MUGISHA 13 Rwanda 1
8 Florian HUDRY 114 Interpro Cycling Academy 1

Best Young general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 05h43'51"
2 Simon GUGLIELMI 94 Equipe de France Espoirs 05h43'51"
3 Alessandro FEDELI 52 Delko Marseille Provence 05h43'51"
4 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 05h43'51"
5 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 05h43'51"
6 Jeremy BELLICAUD 92 Equipe de France Espoirs 05h43'51"
7 Biniam GIRMAY HAILU 35 ERYTHREE 05h43'51"
8 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 05h43'51"
9 Mulu HAILEMICHAEL 2 Dimension Data for Qhubeka 05h43'51"
10 Valentin FERRON 93 Equipe de France Espoirs 05h43'51"

Best African general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 05h43'49"
2 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 05h43'51"
3 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 05h43'51"
4 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 05h43'51"
5 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 05h43'51"
6 Suleiman KANGANGI 151 Kenya 05h43'51"
7 Valens NDAYISENGA 12 Rwanda 05h43'51"
8 Biniam GIRMAY HAILU 35 ERYTHREE 05h43'51"
9 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 05h43'51"
10 Jayde JULIUS 144 Protouch 05h43'51"

Team classification

Rank Team Times Gap
1 Astana Pro Team 17h11'31"
2 Delko Marseille Provence 17h11'33" 02"
3 ERYTHREE 17h11'33" 02"
4 Equipe de France Espoirs 17h11'33" 02"
5 Dimension Data For Qhubeka Continental Team 17h11'33" 02"
6 Israel Cycling Academy 17h11'45" 14"
7 Interpro Cycling Academy 17h11'55" 24"
8 Kenya 17h12'21" 50"
9 Benediction Excel Energy 17h12'32" 01'01"
10 Bai Sicasal Petro de Luanda 17h12'35" 01'04"
✓✓✓ STAGE 2: CLICK HERE FOR FULL RESULTS