Stage 4

-  

Classifications 2019 after the stage 4

We. 27/02 | Stage 4 | 102.6km | Rubavu > Karongi

Stage classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS 71 Israel Cycling Academy 02h37'32"
2 Pablo TORRES MUIÑO 115 Interpro Cycling Academy 02h37'32"
3 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 02h37'35"
4 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 02h37'35"
5 David LOZANO RIBA 81 Team Novo Nordisk 02h37'37"
6 Adrien GUILLONNET 112 Interpro Cycling Academy 02h37'37"
7 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 02h37'37"
8 Alessandro FEDELI 52 Delko Marseille Provence 02h37'37"
9 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 02h37'37"
10 Yuriy NATAROV 24 Astana Pro Team 02h37'41"

General classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 13h48'19"
2 Rein TAARAMAE 41 Direct Energie 13h48'36"
3 Matteo BADILATTI 73 Israel Cycling Academy 13h49'04"
4 Hernan Ricardo AGUIREE CAIPA 111 Interpro Cycling Academy 13h49'19"
5 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 13h52'33"
6 Awet ANDEMESKEL 72 Israel Cycling Academy 13h52'48"
7 David LOZANO RIBA 81 Team Novo Nordisk 13h52'59"
8 Suleiman KANGANGI 151 Kenya 13h53'15"
9 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 13h56'36"
10 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 13h56'36"

Mountain classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Pablo TORRES MUIÑO 115 Interpro Cycling Academy 26
2 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 21
3 Moise MUGISHA 13 Rwanda 17
4 Adrien GUILLONNET 112 Interpro Cycling Academy 17
5 Matteo BADILATTI 73 Israel Cycling Academy 15
6 Awet ANDEMESKEL 72 Israel Cycling Academy 11
7 Rodrigo CONTRERAS PINZON 23 Astana Pro Team 10
8 Rohan DU PLOOY 142 Protouch 10
9 Mulu HAILEMICHAEL 2 Dimension Data for Qhubeka 6
10 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 6

Sprints classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Rohan DU PLOOY 142 Protouch 14
2 Timothy RUGG 131 Bai Sicasal Petro De Luanda 12
3 Bonaventure UWIZEYIMANA 105 Benediction Excel Energie 6
4 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS 71 Israel Cycling Academy 4
5 Perrig QUEMENEUR 44 Direct Energie 4
6 Moise MUGISHA 13 Rwanda 3
7 Awet ANDEMESKEL 72 Israel Cycling Academy 2
8 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 2
9 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 55 Delko Marseille Provence 2
10 Pablo TORRES MUIÑO 115 Interpro Cycling Academy 2

Best Young general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 13h56'36"
2 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 13h56'36"
3 Jeremy BELLICAUD 92 Equipe de France Espoirs 13h57'55"
4 Henok MULUEBERHAN 34 ERYTHREE 13h58'00"
5 Yuriy NATAROV 24 Astana Pro Team 13h58'07"
6 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 13h58'13"
7 Eric MANIZABAYO 103 Benediction Excel Energy 13h58'42"
8 John KARIUKI 155 Kenya 14h01'55"
9 Mulu HAILEMICHAEL 2 Dimension Data for Qhubeka 14h02'14"
10 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 14h03'04"

Best African general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 13h48'19"
2 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 13h52'33"
3 Suleiman KANGANGI 151 Kenya 13h53'15"
4 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 13h56'36"
5 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 13h56'36"
6 Henok MULUEBERHAN 34 ERYTHREE 13h58'00"
7 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 13h58'13"
8 Valens NDAYISENGA 12 Rwanda 13h58'23"
9 Eric MANIZABAYO 103 Benediction Excel Energy 13h58'42"
10 Azzedine LAGAB 121 Algerie 13h59'02"

Team classification

Rank Team Times Gap
1 Astana Pro Team 41h37'09"
2 ERYTHREE 41h41'56" 04'47"
3 Interpro Cycling Academy 41h42'48" 05'39"
4 Israel Cycling Academy 41h44'59" 07'50"
5 Benediction Excel Energy 41h58'08" 20'59"
6 Rwanda 42h06'34" 29'25"
7 Bai Sicasal Petro de Luanda 42h06'58" 29'49"
8 Kenya 42h10'13" 33'04"
9 Team Novo Nordisk 42h12'48" 35'39"
10 Delko Marseille Provence 42h17'18" 40'09"
✓✓✓ STAGE 4: CLICK HERE FOR FULL RESULTS