Stage 6

-  

Classifications 2019 after the stage 6

Fr. 01/03 | Stage 6 | 121.1km | Musanze > Nyamata

Stage classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 55 Delko Marseille Provence 02h49'57"
2 Pablo TORRES MUIÑO 115 Interpro Cycling Academy 02h50'00"
3 Youcef REGUIGUI 122 Algerie 02h50'01"
4 Henok MULUEBERHAN 34 ERYTHREE 02h50'01"
5 Julien TRARIEUX 54 Delko Marseille Provence 02h50'01"
6 Joonas HENTTALA 83 Team Novo Nordisk 02h50'01"
7 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 02h50'01"
8 Valens NDAYISENGA 12 Rwanda 02h50'01"
9 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 02h50'01"
10 Bruno ARAÚJO 133 Bai Sicasal Petro de Luanda 02h51'16"

General classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 20h24'53"
2 Rein TAARAMAE 41 Direct Energie 20h25'10"
3 Matteo BADILATTI 73 Israel Cycling Academy 20h25'38"
4 Hernan Ricardo AGUIREE CAIPA 111 Interpro Cycling Academy 20h25'53"
5 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 20h29'07"
6 David LOZANO RIBA 81 Team Novo Nordisk 20h29'33"
7 Suleiman KANGANGI 151 Kenya 20h29'49"
8 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 20h29'53"
9 Valens NDAYISENGA 12 Rwanda 20h30'28"
10 Jeremy BELLICAUD 92 Equipe de France Espoirs 20h31'12"

Mountain classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Moise MUGISHA 13 Rwanda 54
2 Pablo TORRES MUIÑO 115 Interpro Cycling Academy 42
3 Adrien GUILLONNET 112 Interpro Cycling Academy 35
4 Mulu HAILEMICHAEL 2 Dimension Data for Qhubeka 29
5 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 21
6 Matteo BADILATTI 73 Israel Cycling Academy 15
7 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 12
8 Rodrigo CONTRERAS PINZON 23 Astana Pro Team 11
9 Awet ANDEMESKEL 72 Israel Cycling Academy 11
10 Rohan DU PLOOY 142 Protouch 10

Sprints classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Rohan DU PLOOY 142 Protouch 20
2 Timothy RUGG 131 Bai Sicasal Petro De Luanda 12
3 Moise MUGISHA 13 Rwanda 7
4 Bonaventure UWIZEYIMANA 105 Benediction Excel Energie 6
5 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 4
6 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 4
7 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS 71 Israel Cycling Academy 4
8 Perrig QUEMENEUR 44 Direct Energie 4
9 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 55 Delko Marseille Provence 3
10 Pablo TORRES MUIÑO 115 Interpro Cycling Academy 3

Best Young general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 20h29'53"
2 Jeremy BELLICAUD 92 Equipe de France Espoirs 20h31'12"
3 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 20h31'30"
4 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 20h31'36"
5 Eric MANIZABAYO 103 Benediction Excel Energy 20h32'46"
6 Henok MULUEBERHAN 34 ERYTHREE 20h33'19"
7 Samuel MUGISHA 1 Dimension Data for Qhubeka 20h38'23"
8 John KARIUKI 155 Kenya 20h38'29"
9 Mulu HAILEMICHAEL 2 Dimension Data for Qhubeka 20h38'48"
10 Alessandro FEDELI 52 Delko Marseille Provence 20h40'00"

Best African general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Merhawi KUDUS 21 Astana Pro Team 20h24'53"
2 Sirak TESFOM 31 ERYTHREE 20h29'07"
3 Suleiman KANGANGI 151 Kenya 20h29'49"
4 Didier MUNYANEZA 104 Benediction Excel Energy 20h29'53"
5 Valens NDAYISENGA 12 Rwanda 20h30'28"
6 Joseph ARERUYA 51 Delko Marseille Provence 20h31'30"
7 Yakob DEBESAY ABREHAM 33 ERYTHREE 20h31'36"
8 Eric MANIZABAYO 103 Benediction Excel Energy 20h32'46"
9 Henok MULUEBERHAN 34 ERYTHREE 20h33'19"
10 Azzedine LAGAB 121 Algerie 20h35'17"

Team classification

Rank Team Times Gap
1 ERYTHREE 61h25'32"
2 Astana Pro Team 61h26'51" 01'19"
3 Interpro Cycling Academy 61h27'38" 02'06"
4 Israel Cycling Academy 61h31'24" 05'52"
5 Benediction Excel Energy 61h39'44" 14'12"
6 Kenya 61h56'38" 31'06"
7 Bai Sicasal Petro de Luanda 62h00'50" 35'18"
8 Delko Marseille Provence 62h01'09" 35'37"
9 Equipe de France Espoirs 62h19'58" 54'26"
10 Direct Energie 62h22'04" 56'32"
✓✓✓ STAGE 6: CLICK HERE FOR FULL RESULTS