2020 RESULTS - TOUR DU RWANDA 2020

Classifications 2020 after the stage 8

Su. 01/03 | Stage 8 | 89.3km | Kigali (Expo Ground) > Kigali (Rebero)

Stage classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Jose Manuel DIAZ GALLEGO 71 NIPPO DELKO PROVENCE 02h33'24"
2 Moise MUGISHA 51 SKOL ADRIEN CYCLING ACADEMY 02h33'27"
3 Kent MAIN 131 ProTouch 02h33'31"
4 Simone RAVANELLI 64 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDE 02h33'35"
5 Patrick SCHELLING 32 Israel Start-Up Nation 02h33'46"
6 Awet ANDEMESKEL 35 ISRAEL START - UP NATION 02h33'48"
7 Paul OURSELIN 14 Team Total Direct Energie 02h33'55"
8 Kinfe HAILEMICHAEL 73 NIPPO DELKO PROVENCE 02h33'55"
9 Natnael TESFAZION 23 Eritrea 02h34'03"
10 Henok MULUBRHAN 21 Eritrea 02h34'03"

General classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Natnael TESFAZION 23 Eritrea 23h13'01"
2 Moise MUGISHA 51 SKOL ADRIEN CYCLING ACADEMY 23h13'55"
3 Patrick SCHELLING 32 Israel Start-Up Nation 23h14'33"
4 Kent MAIN 131 ProTouch 23h14'35"
5 Simone RAVANELLI 64 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDE 23h15'04"
6 Carlos Julian QUINTERO NOREÑA 152 Terengganu Inc. TSG Cycling Team 23h15'26"
7 Jhonatan RESTREPO VALENCIA 65 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDE 23h15'26"
8 Awet ANDEMESKEL 35 ISRAEL START - UP NATION 23h16'56"
9 Kinfe HAILEMICHAEL 73 NIPPO DELKO PROVENCE 23h17'28"
10 Henok MULUBRHAN 21 Eritrea 23h17'43"

Mountain classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Rein TAARAMÄE 11 Team Total Direct Energie 45
2 Moise MUGISHA 51 SKOL ADRIEN CYCLING ACADEMY 43
3 Eric MANIZABAYO 43 BENEDICTION IGNITE 41
4 Didier MUNYANEZA 42 Benediction Ignite XL 38
5 Patrick BYUKUSENGE 41 Benediction Ignite XL 37
6 Carlos OYARZÚN 121 BAI - Sicasal - Petro de Luanda 35
7 Dawit YEMANE 24 Eritrea 33
8 Carlos Julian QUINTERO NOREÑA 152 Terengganu Inc. TSG Cycling Team 31
9 Henok MULUBRHAN 21 Eritrea 20
10 Kent MAIN 131 ProTouch 17

Sprints classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 Dawit YEMANE 24 Eritrea 21
2 Temesgen BURU 141 Ethiopia 10
3 Yevgeniy FEDOROV 115 Vino - Astana Motors 8
4 Rein TAARAMÄE 11 Team Total Direct Energie 8
5 Patrick BYUKUSENGE 41 Benediction Ignite XL 6
6 Negasi Haylu ABREHA 142 Ethiopia 5
7 Carlos Julian QUINTERO NOREÑA 152 Terengganu Inc. TSG Cycling Team 4
8 Joonas HENTTALA 102 Team Novo Nordisk 4
9 Patrick SCHELLING 32 Israel Start-Up Nation 3
10 Kinfe HAILEMICHAEL 73 NIPPO DELKO PROVENCE 2

Best Young general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Natnael TESFAZION 23 Eritrea 23h13'01"
2 Moise MUGISHA 51 SKOL ADRIEN CYCLING ACADEMY 23h13'55"
3 Kinfe HAILEMICHAEL 73 NIPPO DELKO PROVENCE 23h17'28"
4 Henok MULUBRHAN 21 Eritrea 23h17'43"
5 Eric MANIZABAYO 43 BENEDICTION IGNITE 23h20'04"
6 Biniam HAILU 72 NIPPO DELKO One Provence 23h21'14"
7 Samuel MUGISHA 2 Rwanda 23h24'48"
8 Dawit YEMANE 24 Eritrea 23h28'30"
9 Yevgeniy FEDOROV 115 Vino - Astana Motors 23h34'51"
10 Mehari TEWELDE 22 Eritrea 23h37'04"

Best African general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 Natnael TESFAZION 23 Eritrea 23h13'01"
2 Moise MUGISHA 51 SKOL ADRIEN CYCLING ACADEMY 23h13'55"
3 Kent MAIN 131 ProTouch 23h14'35"
4 Kinfe HAILEMICHAEL 73 NIPPO DELKO PROVENCE 23h17'28"
5 Henok MULUEBERHAN 21 Eritrea 23h17'43"
6 Eric MANIZABAYO 43 BENEDICTION IGNITE 23h20'04"
7 Joseph ARERUYA 1 Rwanda 23h20'18"
8 Biniam HAILU 72 NIPPO DELKO One Provence 23h21'14"
9 Samuel MUGISHA 2 Rwanda 23h24'48"
10 Dawit YEMANE 24 Eritrea 23h24'48"

Team classification

Rank Team Times Gap
1 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 69h56'56"
2 Eritrea 69h58'57" 02'01
3 NIPPO DELKO PROVENCE 70h01'53" 04'57"
4 ISRAEL START - UP NATION 70h21'25" 24'29"
5 RWANDA 70h34'18" 37'22"
6 ETHIOPIA 70h45'16" 48'20"
7 BIKE AID 70h54'34" 57'38"
8 VINO - ASTANA MOTORS 71h02'09" 01h05'13"
9 SKOL ADRIEN CYCLING ACADEMY 71h05'08" 01h08'12"
10 BENEDICTION IGNITE 71h12'22" 01h15'26"
✓✓✓ STAGE 8: CLICK HERE FOR FULL RESULTS

TOUR DU RWANDA 2021

TOUR DU RWANDA 2020

TOUR DU RWANDA 2019

TOUR DU RWANDA 2018

TOUR DU RWANDA 2017

TOUR DU RWANDA 2016

TOUR DU RWANDA 2015

TOUR DU RWANDA 2014